Každý měsíc na světě menstruuje cca 1.8 miliardy žen. Jejich cykly jsou různé – některé jsou radostné, jiné smutné, některé jsou bolestivé, jiné úlevné. Některé jsou zdravé, jiné jsou problematické. Každý je spojen s jiným příběhem. A co ty, víš jak má vypadat zdravý menstruační cyklus a co už jsou příznaky možného problému?

VÍŠ ŽE...

…by Tě menstruace neměla omezovat v každodenním životě?

Pokud máš takové bolesti, že nemůžeš normálně fungovat a musíš si brát volno ze školy nebo z práce nebo rušit naplánované akce, tak to není normální zdravá menstruace. Jednou z možných příčin je Endometrióza. Více informací o onemocnění a co dělat pokud máš na něj podezření najdeš u nás na webu

…při menstruaci můžeš ztratit 20-80 ml krve?

Nedovedeš si představit jak to vypadá? Tady se můžeš podívat, jak krevní ztrátu cca určit ze zašpinění vložky nebo tampónu. 

Silná menstruace s větší krevní ztrátou může indikovat zdravotní problémy dělohy jako je například adenomyóza (více info u nás na webu nebo na Endopedii) anebo myomy (více info na deloznimyomy.cz).”

… žena v průměru za svůj život promenstruuje cca 7 let a použije až 17 tisíc kusů menstruačních potřeb?

Bohužel i dnes a v ČR existují dívky a ženy, které trpí tvz. Menstruační chudobou a nemohou si menstruační potřeby dovolit.  Pokud se Tě to týká nebo chceš naopak pomoci, podívej se na Sola Pomáhá

Pokud naopak ještě hledáš tu správnou pomůcku, která by Ti vyhovovala, můžeš se inspirovat na Maluně, která má největší sortiment menstruačních pomůcek v ČR.

… pozorováním svého těla můžeš sledovat, zda ovuluješ?

To, že každý měsíc krvácíš nemusí znamenat, že opravdu ovuluješ. Ovulace se dá sledovat pomocí tzv. Symptotermální metody (více detailů třeba na IG profilu síla plodnosti). A proč je to důležité? Dlouhodobá absence ovulace může být příznakem některých problémů – například 80% neovulujících trpí PCOS (více informací u Indiánek).

… existuje tzv. Menstruační migréna? 

Až polovina žen s migrénou trpí záchvaty v době těsně před menstruací anebo přímo při ní. Spouštěčem je prudký pokles hormonálních hladin, ke kterému v té době dochází. Více informací a tipů, jak s tím bojovat, najdeš na Migréna Help.

… po roce nechráněného, pravidelného pohlavního styku je šance, že bude žena těhotná, cca 90%?

Pokud se tedy o potomka neúspěšně snažíte už rok a více (v případě žen starších 35 let více jak 6 měsíců), je důležité vyhledat pomoc, jedná se totiž už o neplodnost (což neznamená, že jste sterilní, šance, že budete mít miminko stále jen, jen budete potřebovat pomoc). Více informací a podporu naleznete u IVFky.

… jakékoliv krvácení po menopauze bys měla konzultovat s gynekologem?

Krvácení v menopauze může být bohužel známkou zhoubného onemocnění dělohy, proto je třeba jej v každém případě konzultovat s Tvým gynekologem. Více informací najdeš u pacientské organizace Veronica.

… první menstruace přichází cca mezi 10. a 15. rokem a první cca 3 roky je normální když je nepravidelná?

V průměru přichází první menstruace kolem 12. roku. Pokud nepřijde do 15 let je dobré to probrat s lékařem. Je naprosto normální, že je menstruace první roky nepravidelná a třeba i chybí ovulace. Více o signálech první menstruace na blogu Maluny a tipy jak na ní svou dceru připravit na IG moje_gynpor. “

… změny hormonálních hladin v průběhu menstruačního cyklu mohou ovlivňovat i emoce a psychiku?

Kolísání hormonů zejména koncem luteální fáze jsou příčinou tzv. PMS (více informací na NZIP), kterým trpí až 40% žen. Součástí PMS jsou i psychické a emocionální výkyvy.

Až 5% žen trpí dokonce PMDD, což je závažnější porucha, která může vést až k depresivním stavům či sebevražedným sklonům (více informací a tipů na NZIP nebo Centrum návyků). Pokud u sebe pozorujete velké psychické výkyvy a depresivní stavy před menstruací, neváhejte poraďte se se svým lékařem. Odbornou akutní pomoc můžete najít také například přes Nevypusť duši.”

… ženské tělo potřebuje určité % tuku a dostatek živin, aby menstruační cyklus fungoval jak má? 

Pokud žena nebo dívka velmi rychle hubne nebo tvrdě sportuje, může se stát, že přestane mít menstruaci. Tento stav není zdravý, může mít negativní vliv například na hustotu kostí.

Pokud se Ti něco takového stalo, je nutné upravit energetický výdej a příjem (navýšit výdej – tj. Více jíst všechny mikronutrienty a snížit výdej, tedy pohyb), menstruace by se pak měla vrátit. Pokud na to sama nestačíš a máš podezření na poruchu příjmu potravy, tak více informací a pomoc najdeš na 3pe.”

… i po odebrání dělohy můžeš mít cyklus, byť bez menstruace?

Hysterektomie neboli odebrání dělohy nemusí vždy zahrnovat i odstranění vaječníků. A dokud máš fungující vaječníky, máš i cyklus a nejsi v přechodu. Bohužel i s odebranou dělohou můžeš trpět na PMS. Více informací na IG moje_gynpor.

… menstruační krev nemusí být jen červená?

Menstruační krev může mít různé barvy v závislosti na dalších okolnostech (jak moc krvácíš nebo jak dlouho krvi trvá, než tělo opustí). Některé barvy mohou poukazovat na zdravotní problém. Více informací najdeš na blogu od Maluny.

… bolestivost menstruace můžeš zlepšit uvolněním pánevního dna?

Pánevní dno (to jsou ovladatelné svaly na spodku pánve – kolem vagíny či řitního otvoru) může přispívat k bolestem při menstruaci, pokud je příliš napjaté. Jeho uvolněním pomocí některých cviků či fyzioterapie můžete bolestivost menstruace zmírnit. Více informací najdete na centrum MAAT nebo na Síla plodnosti.

… žena může otěhotnět i když má pouze jeden vaječník a jeden vejcovod – každý na opačné straně?

Vaječníky nejsou s vejcovody pevně spojené, ale vejcovody se k vaječníkům spíše naklánějí a vajíčko, které vaječník uvolní do dutiny břišní, nasají. Můžou tak nasát i vajíčko, které uvolnil vaječník na opačné straně. Více informací (v aj) zde pod otázkou Have I only got half of my fertility?.

… cyklicky se opakující bolest pravého ramene může být příznakem endometriózy?

Jakákoliv atypická bolest, která se vyskytuje cyklicky s navázáním na menstruační cyklus, může napovídat o přítomnosti endometriózy. Specificky bolest pravého ramene je často symptomem přítomnosti ložisek na pobřišnici.

Pokud takovou bolestí trpíš, najdeš více informací a doporučení co dělat na našem webu.

Cílem kampaně je snaha o osvětu, jak by měl vypadat zdravý menstruační cyklus a co už může být signál, kdy je dobré vyhledat odbornou pomoc. Zaměřujeme tím pozornost na sekundární prevenci – aby nemoci jako je endometrióza byly zachyceny co možná nejdříve a minimalizovaly se tak možné dopady onemocnění.

 

Nejde o placenou spolupráci. Všechny subjekty odkazované na této stránce vnímáme jako důležité a relevantní zdroje.

 

Pokud se Vám líbí, co děláme, podpořte nás: