CT

CT alias počítačová tomografie vypadá na první pohled podobně jako magnetická rezonance – velká mašina s tunelem uprostřed. V diskuzích pacientek se proto často objevuje, zda si nemají říci spíše o CT vyšetření případně že je přímo lékař (obvykle nespecialista) na toto vyšetření poslal. Proto je zde CT zařazeno i přes svou obecně nízkou vypovídací hodnotu.

Princip

Na rozdíl od magnetické rezonance, CT používá k zobrazování tkání rentgenové záření (je to takový silnější rentgen). A právě proto je použití CT naprosto odlišné od použití magnetické rezonance. Důležité je také vědět, že na rozdíl od rezonance, CT představuje pro tělo radiační zátěž. Ta sice není nikterak velká, ale stačí na to, aby těhotné nemohly CT podstoupit zatímco rezonanci ano. A asi se shodneme, že podstoupit radiační zátěž kvůli nevypovídajícímu výsledku není to nejvhodnější.

Použití

Vyšetření s velmi omezenou výpovědní hodnotou pro specifické případy! 

CT schopné zobrazit dobře ložiska na močovém ústrojí, ale bohužel naprosto selhává ve zobrazování orgánů uvnitř pánve. Proto se častěji volí MRI, které dokáže zobrazit vše naráz (byť v různých řezech a postupně), CT bývá opravdu jen doplňková metoda ve specifických případech.

Zdroje: