Onkomarker CA125

 

Toto je další vyšetření s obecně nízkou vypovídající hodnotou!  Je ale často mezi pacientkami diskutované a doporučované, proto je zde zařazené. 

Bohužel zatím neexistuje žádný krevní test, ktery by spolehlivě potvrdil nebo vyloučil endometriózu!

Princip

Vyšetření pro onkomarker CA125 je jednoduchý krevní test, kdy se sleduje hladina tohoto markeru v krvi. A to je důvod, proč je toto vyšetření natolik diskutované – protože by bylo krásné mít jednoduchý krevní test, který by přítomnost endometriózy jasně odhalil.

Využití

Velmi omezená vypovídací hodnota!

Test CA125 není specifický pro endometriózu, jedná se o test tumorových markerů (především onkomarker specifický pro rakovinu vaječníků). Ne vždy je při endo tento marker zvýšený, poměrně časté je to za přítomnosti cyst, bez nich už to není tak jednoznačné. Jeho nízká hodnota navíc rozhodně neznamená, že lze vyloučit endo! Ve výzkumných skupinách se teprve zjišťuje, podle jakého ukazatele bude možné identifikovat endometriózu v těle. Takový “marker” zatím nenašli. Takže pokud máte CA125 zvýšený nebo ne, je důležitá provést i další vyšetření. Tento test přítomnost endometriózy v těle není schopen určit.

Zdroje: