Magnetická rezonance

Princip

Magnetická rezonance je zobrazovací metoda založená na zobrazování tkání pomocí magnetického pole. Užitím různých měřících sekvencí stejně jako případným použitím injekčně podaných kontrastních látek je možné cílit na různé části těla a zobrazovat různé orgány či jiné tkáňové struktury. Důležitá je homogenita magnetického pole, proto při vyšetření ležíte v poměrně úzkém tunelu (většinou kolem 80 cm v průměru). Jde o neinvazivní, nebolestivou metodu, nicméně pro klaustrofobiky může být poměrně nepříjemná. Pokud trpíte klaustrofobií, svěřte se personálu, mají možnost, jak vám pomoci, aby vyšetření proběhlo v pořádku. Měření je poměrně hlučné, dostanete sluchátka ale přesto se na hluk připravte.

Magnetická rezonance je opravdu fokusované zobrazování, soustředí se pouze na tu část organismu, která se zobrazuje. Pokud jste byly na magnetické rezonanci třeba bederní páteře, neznamená to, že by tam endometriózu při vyšetření našli!

Využití

Magnetická rezonance je co se týče účinnosti někde na úrovni ultrazvuku – nezobrazí úplně vše (stejně jako ultrazvuk nezobrazí pobřišnici, kromě toho se pomocí ní velmi špatně zobrazují srůsty), ale skvěle ultrazvuk doplňuje v tom, že zobrazí oblasti, které jsou již pro ultrazvuk příliš hluboko. Většinou to bývá zjištění přítomnosti ložisek na střevě jinde než v jeho koncové částí, zjištění přítomnosti ložisek na bránici případně jinde v horní dutině břišní (například na játrech) nebo podrobnější zobrazení močového ústrojí. Magnetická rezonance také lépe zobrazí případnou adenomyózu. Je to ale poměrně drahé a časově náročné vyšetření.

U magnetické rezonance je opravdu důležité ji podstoupit na pracovišti, kde mají se zobrazováním endometriozy zkušenosti – většinou mají opravdu vychytané měřící sekvence, aby bylo zobrazení co nejlepší a zároveň jsou lékaři vyhodnocující výsledky schopni endometriózu z obrazu vyčíst.

Zdroje: