Kolonoskopie
Kolonoskopie je jedním z vyšetření, které je hodně diskutované a často jsou na něj (obvykle ne přímo z endocenter) posílané ženy s podezřením na endometriózu střeva. Proto je zde Kolonoskopie zařazena i přes svou obecně nízkou vypovídací hodnotu.
Kolonoskopie by měla být doplňkovým vyšetřením, pokud je třeba potvrdit, že problémy (obvykle krvácení z konečníku) nemají jinou příčinu (například karcinom tlustého střeva).
Princip
Princip známý každé ženě, která byla u u gynekologa – lékař pomocí prstů zavedených do pochvy a současného tlačení na břicho zvenku, může prohmatat orgány v malé pánvi pro případné abnormality. V případě endovyšetření to obvykle zahrnuje vyšetření přes konečník.
Využití
Pouze doplňkové vyšetření pro speciální případy!
Kolonoskopie je schopná dobře zobrazit co se děje uvnitř střeva. Problém je, že se endometrióza vytváří na povrchu střeva a jen postupně prorůstá dovnitř. Díky tomu je kolonoskopií bohužel velmi špatně odhalitelná. Studie ukazuje, že pouhých 8% případů endometriózy na střevech jsou odhalena pomocí tohoto vyšetření – tedy případy, kdy se ložiska prožrala natolik, že zachytila pozornost lékaře provádějícího vyšetření, ten odebral vzorek a poslal jej na histologii. Vzhledem k tomu, že kolonoskopie je navíc poměrně invazivní, někdy i bolestivé vyšetření, tak je zřejmé, že pro odhalení ložisek na střevech je mnohem vhodnější magnetická rezonance.
Jediný benefit kolonoskopie je ve vyloučení jiných příčin vašich potíží. Pokud krvácíte ze střeva, je asi rozumné zkontrolovat, zda nemůže jít místo o endometriózu o karcinom tlustého střeva (zejména pokud krvácení není závislé na cyklu). Ale rozhodně by kolonoskopie neměla být rutinní součástí endovyšetření!