Média

Prvním pilířem naší mise je o Endometrióze mluvit. Podívejte se, co o ENDO Talks a Endometrióze napsali v médiích.

2023

logo sama doma

Centrum pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy

Sama Doma, 19.5.2023

Hostem pořadu Sama Doma na české televizi byl primář certifikovaného Endocentra ve Fakultní Nemocnici Ostrava MUDr. Jan Kümmel.

Odborníci i ženy s endometriózou prosazují lepší péči a proplácení léků

Deník.cz, 23.4..2023

Endometrióza trápí každou desátou ženu. Ty s nejvážnějšími problémy mohou navštívit některé z pěti certifikovaných endocenter. Odborníci i pacientky prosazují jejich zanesení do ministerských vyhlášek, rozšíření péče či to, aby pojišťovny hradily drahé léky.

logo poslanecka snemovna CR

Kulatý stůl na téma Společně za lepší péči pro ženy s endometriózou

Tisková zpráva PSP, 5.4..2023

Pacientská organizace ENDO Talks CZ, z.s. pořádá ve středu 5.4.2023 ve 14:30 kulatý stůl v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR pod záštitou Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na téma “Společně za lepší péči pro ženy s endometriózou”.

Odborníci: Menstruace tak bolestivá, že ženu omezuje, může být příznak nemoci

České Noviny, 5.4..2023

Menstruace s bolestmi, které ženu omezují v běžném fungování, může být podle odborníků příznakem nemoci endometriózy. Dalšími příznaky jsou bolestivý sex nebo vyprazdňování. Endometriózou může trpět až jedna žena z deseti, podle odhadů v ČR až 250.000 žen. Uvedli to odborníci u kulatého stolu ve Sněmovně. Mnoho lékařů podle pacientské organizace EndoTalks nemoc při diagnostice potíží nezvažuje, ženy čekají na správnou diagnózu i roky, nebo je jim jako řešení nabídnuto odstranění dělohy neboli hysterektomie.

logo cnn prima news

Kvůli neléčené endometrióze skončila Jana s vývodem. Lékaři tuto nemoc stále podceňují

CNN Prima News, 28.3.2023

Devětadvacetiletá Jana z Prahy trpěla od puberty silnými menstruačními bolestmi, při kterých až omdlévala a několikrát ji musela sanitka odvézt do nemocnice. Postupem času se přidalo krvácení po styku a bolesti břicha. Na diagnózu si však počkala až do svých 27 let. Kvůli endometrióze přišla o vejcovod a několik měsíců musela žít s vývodem. Její příběh připomínáme v rámci mezinárodního happeningu ENDOmarch, který připadá na březen a jehož cílem je osvěta o tomto vážném a mnohdy podceňovaném onemocnění.

Endometriózou trpí odhadem každá desátá žena, část z nich o tom ale vůbec netuší

Žena-in, 27.3.2023

Endometrióza je nezhoubné chronické gynekologické onemocnění, které postihuje ženy v reprodukčním věku. Projevuje se chronickou bolestivostí a často je spojována také s neplodností. Ačkoli patří mezi častá gynekologická onemocnění a v České republice jí trpí asi 250 tisíc žen, ne každá žena je si své diagnózy vědoma.

Zprávy

Radiožurnál, 25.3.2023

kratičká verze pro zprávy se vysílala na ČRo Plus v 8 a 10, na Radiožurnálu v 8. Dlouhá verze pak na Plusu v 7:27 a na Radiožurnálu v 13:40, 22:40 a pak ještě v neděli ve 4:45 popisuje, jak spojila tradiční léčbu s celostní medicínou a zkušenostmi stejně nemocných žen.

Žena aktuálně logo

„Jsem jedna z deseti.“ Endometrióza není mrcha, může ukázat cestu k lepšímu životu

Žena aktuálně, 24.3.2023

Redaktorka Klára Elšíková patří k desetině českých žen, které trpí endometriózou. Nemoc způsobuje velké bolesti a někdy i neplodnost. V pokračování svého textu o boji s touto nemocí popisuje, jak spojila tradiční léčbu s celostní medicínou a zkušenostmi stejně nemocných žen.

MONETA nabídne ženám s endometriózou pracovat 12 dnů v měsíci z domova

Finanční a ekonomické informace, 22.3.2023

MONETA Money Bank umožní práci z domova svým zaměstnankyním, které trpí chronickým gynekologickým onemocněním – endometriózou. Od dubna jim v rámci každého kalendářního měsíce nabídne dvanáct dnů v měsíci, kdy mohou pracovat z domova.

Endometrióza je zákeřná a nevyléčitelná. Spousta Češek o ní nemá tušení

Čti doma, 22.3.2023

Nevyléčitelná nemoc, která v Česku postihuje až 250 000 žen. Ne všechny jsou si ale své diagnózy vědomy. Endometrióza je nezhoubné, chronické gynekologické onemocnění, které postihuje ženy v reprodukčním věku. Kromě chronické bolesti bývá spojováno s neplodností. Endometrióza sice přímo neohrožuje na životě, zhoršuje však kvalitu života žen a má zásadní socioekonomické dopady na společnost.

Bolestivá menstruace není normální. Endometriózou trpí každá desátá žena. Proč neznáme příčinu?

Radio Wave, 22.3.2023

„Endometrióza je nezhoubné onemocnění, které postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku. Způsobuje bolesti během i mimo menstruaci (záleží, jak je nález rozsáhlý), neplodnost, problémy při vyprazdňování či močení a také bolesti při pohlavním styku. Jsou to buňky podobné děložní výstelce, které se objevují kdekoliv v těle, nejčastěji v pánevním dnu. Ty pak napadají orgány, nejběžněji ty reprodukční, ale objevují se i na jiných místech,“ říká Misha Lebeda z ENDO Talks.

Bindi Irwin po operaci endometriózy: Doktor jí tvrdil, že je to běžná bolest, se kterou se mají ženy smířit

What, 17.3.2023

Dcera slavného lovce krokodýlů deset let trpěla bolestmi, aniž by znala příčinu. Nyní podstoupila operaci a rozhodla se svým příkladem šířit osvětu o endometrióze, kterou mnozí podceňují. „Buďte taktní a zadržte, než se mě nebo nějaké jiné ženy zeptáte, kdy bude mít další děti,“ napsala na Instagramu.

Žena aktuálně logo

Mučivé bolesti i hrozící neplodnost. Endometrióza je i tak dar, který mi změnil život

Žena aktuálně, 17.3.2023

Většina žen o tomto onemocnění dlouhá léta neví a snaží se ho přetrpět. Často si ho totiž plete s bolestivou menstruací. Endometrióza je ale vážná diagnóza, která kromě úporných bolestí může mimo jiné i za neplodnost. Trpí jí jedna žena z deseti. „Onou desátou ženou z průměru jsem i já,“ píše v osobním textu redaktorka Aktuálně.cz Klára Elšíková, které nemoc zpřeházela životní priority.

Seznam zprávy logo

Záhadná nemoc trápí desetinu žen. Endometriózu je třeba řešit co nejdřív

Seznam Zprávy, 11.3.2023

Březen je měsícem endometriózy, tak trochu záhadného onemocnění, jak o něm mluví i odborníci. Má ho zhruba deset procent žen v produktivním věku. Kvůli endometrióze prožívají silné bolesti a mnohé nemohou otěhotnět.

logo Události

Silné bolesti při endometrióze

Události, 5.3.2023

Každá desátá žena v produktivním věku trpí gynekologickým onemocněním, které způsobuje mnohdy neplodnost. Velké bolesti pacientky vyřazují z práce i aktivního života.

EndoMarch 2023 – fotovýstava ŽÍTENDO

Brno stred, 2.3.2023

Měsíc březen je celosvětově vyhlášen měsícem osvěty k endometrióze. V rámci osvětové kampaně nabízí Endo Talks CZ různorodý program, jehož součástí bude od 11. března do 11. dubna na Malinovského náměstí venkovní výstava ŽÍTENDO aneb Nejsi v tom sama.

logo Motol

MLUVME O ENDOMETRIÓZE V ORDINACÍCH I MEZI SEBOU!

Motol In, 01/2023

ENDOMETRIÓZOU TRPÍ DLE ODBORNÝCH ODHADŮ KAŽDÁ DESÁTÁ ŽENA. JEN V ČESKU TO ODPOVÍDÁ ČTVRT MILIONU
A PO CELÉM SVĚTĚ 200 MILIONŮM ŽEN. SLYŠEL O NÍ VŠAK MÁLOKDO. PROZATÍM NEVYLÉČITELNÁ NEMOC PŘINÁŠÍ
DO ŽIVOTA ŘADU KOMPLIKACÍ I BOLESTIVÝCH PŘEKÁŽEK, SE KTERÝMI NENÍ SNADNÉ SE POPRAT. PACIENTSKÁ ORGANIZACE ENDO TALKS CZ PROTO NOVĚ NABÍZÍ PROSTOR KE SDÍLENÍ A TAKÉ INFORMAČNÍ LETÁKY DO ORDINACÍ.

2022

ENDO Talks CZ: Kulichem a Fuskama proti nemoci, kterou trpí miliony žen po celém světě

Ženy s.r.o., 13.12.2022

Nemoc, kterou trpí miliony žen po celém světě. Nemoc s nejasným původem. A také nemoc, kvůli které si mnohé dívky prožily spoustu bezesných nocí. Endometrióza. Jak funguje první česká pacientská organizace, která se ji věnuje? Jak velkou oporu i pochopení v ní můžete najít? A jak vůbec podpořit tak smysluplný projekt, jako je právě ENDO Talks CZ?

ENDOTALKS A OSVĚTOVÁ VIDEA DO ČZJ

Tiché zprávy, 22.11.2022

ENDOtalks je pacientská organizace zaměřující se na endometriózu. Co je to endometrióza, proč je dobré o ní vědět? Tiché zprávy s ENDOtalks spolupracují, překládají osvětová videa do čzj.

Podcast OnRia | #4 Menstruace a endometrióza

Ria, 6.11.2022

Co je endometrióza a jak s ní žít? Téma otevírá Ivana Veselková s Luckou Růžičkovou a Bárou Pospíšilovou z ENDO Talks, které se svěří se svými zkušenostmi. Kdy a jak vůbec zjistily, že tohle onemocnění mají, jaký má u nich projevy a jak se s tím naučily žít. Ve druhé části se pak gynekoložka MUDr. Jana Racková rozpovídá o tom, co vlastně endometrióza je, kdy a kde se nechat vyšetřit i jak onemocnění řešit. A jako bonus se dozvíš, co pozitivního endometrióza přinesla Báře a Lucce.

Žádná sranda! Endometrióza trápí každou desátou ženu, ale skoro se o ní neví

Buchty (Radio Wave), 10.10.2022

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Martinu, která trpí endometriózou – nemocí, o které toho nikdo moc neví, ačkoliv tenhle zdravotní trabl potká průměrně každou desátou ženu v produktivním věku. Takže Buchty tentokrát byly výjimečně informačně nabušené, ale samozřejmě jako vždy s pár odbočkami do nikam.

Misha Lebeda: otevřeně o zákeřné nemoci, kterou trpí 200 milionů žen po celém světě

ženy s.r.o, 10.10.2022

Trpí ji 1 z 10 žen. Každá z nich čeká na svou diagnózu průměrně 7 let. Nemoc, která není vidět a ženy, které trpí bolestmi, nejsou slyšet. Endometrióza. Jaký je život s ní? Jde o nemoc hodných holčiček? A jak těžké bylo založit organizaci na pomoc ženám doslova z nemocniční postele?

Bolest, o které se nemluví

Respekt, 28.8.2022

Některé formy menstruace dokážou ženám pořádně zkomplikovat pracovní život

Endometrióza? Pokud se při menstruaci bez léku nehnu, není to v pořádku, říká Lebeda

DVTV, 11.7.2022

„Vyrazila jsem do boje s endometriózou. Je to nemoc–chameleon, velmi špatně se diagnostikuje. Navíc se běžně říká, že menstruace bolí. Pokud se ale žena bez ibalginu nehne a má křeče, měla by vyhledat odbornou pomoc,“ říká Misha Lebeda, zakladatelka pacientské organizace EndoTalks. „Běžný gynekolog nemá dost často informace, protože nemoc není tak dlouho známá,“ dodává.

Rozšířená, ale málo známá: co vlastně víme o endometrióze?

Ženy v pohodě, 12.4.2022

Je těžko diagnostikovatelná, nelze proti ní bojovat prevencí a nedá se ani úplně vyléčit. Endometrióza může mít široké spektrum příznaků, ale může probíhat i zcela bez příznaků. Ačkoli se jedná o poměrně rozšířené ženské onemocnění, stále o něm máme velmi málo informací. Proto jsme si o endometrióze podrobně povídaly s odbornicí, gynekoložkou MUDr. Janou Rackovou.

Bolestivá menstruace není normální. Řešte problémy včas, radí ženám spolek Endotalks

Refresher, 11.4.2022

Jak se projevuje endometrióza, a lze ji léčit? Ptali jsme se členek spolku Endotalks Mishy Lebedy a Alice Řezníčkové.

„Pojďme mluvit o endometrióze!“ vyzývá zpěvačka Tonya Graves

Tvoje chvilka, 1.4.2022

Jsou témata, o kterých se prostě jen tak nemluví. Málokdo si sedne venku na lavičku s přáteli a povídá si s nimi o tom, že má nějaké urologické či gynekologické potíže. Jsou to věci, které patří do našeho soukromí. Ale co onemocnění, jež ovlivňuje nejen naše tělo, ale i psychiku? Co když se kvůli němu cítíme strašně sami a zároveň se stydíme svěřit? Pojďme mluvit o endometrióze.

Endometrióza – nenápadný zabiják ženství

Deník Těhulky.cz, 28.3.2022

Pokud tento název slyšíte poprvé nebo máte jen okrajovou představu o tom, co toto slovo znamená, máte velké štěstí. Nepatříte totiž mezi těch 10 %, které se s tímto gynekologickým onemocněním potýkají. O co se jedná? A můžete vy sami nějak pomoc? Toto onemocnění je neviditelné, což ho ale nedělá méně bolestivým pro tělo, ale i pro psychiku ženy.

Osvětová kampaň ENDOMARCH 2022 vyvrcholila pochodem Prahou a koncertem

Pražský deník.cz, 27.3.2022

Praha se připojila k osvětové kampani ENDOMARCH 2022. Mezinárodní happening zaměřený na endometriózu, nemoc, která není vidět a je často bagatelizována, byla zahájena v Praze již 1. března. Navštívili jsme závěrečný pochod Prahou a koncert, který se konal v sobotu 26. března na Staroměstském náměstí. Vystoupila na něm Tonya Gravesová a taneční skupina Ležérní mršky.

Vzkazy ztracených buněk

Nový Prostor, 21.3.2022

Endometrióza je prapodivná nemoc buněk, které místo života roznášejí po ženském těle bolest. Co nám tato nemoc možná vzkazuje?

Myslela jsem si, že má bolest je normální, říká pacientka s Endometriózou

Stisk online, 16.3.2022

Endometriózou trpí jedna z deseti žen, přesto o ní veřejnost není dostatečně informovaná. Zakladatelé ENDO Talks cz se snaží výstavou na Moravském náměstí #ŽÍTENDO aneb „Proč mě nikdo neslyší?“ na nemoc upozornit.

Kampaň ENDO MARCH 2022 zvyšuje povědomí o endometrióze

med.muni.cz, 15.3.2022

Jedna z deseti žen v produktivním věku trpí endometriózou. Celosvětově se týká přibližně 6,5 milionů žen. Zúčastněte se osvětové kampaně ENDO MARCH 2022, která probíhá v Brně také pod záštitou Lékařské fakulty MU.

logo sama doma

Rozhovor s primářem MUDr. Martinem Němcem

Sama Doma, Česká Televize, 4.3.2022

Hostem pořadu Sama Doma na české televizi byl primář certifikovaného Endocentra ve Frýdku-Místku a odborný garant ENDO Talks MUDr. Martin Němec.

Rozhovor s Mishou Lebedou, ředitelkou ENDO Talks cz

Žena v Zenu, 7.2.2022

#ŽENAVZENU je projekt o ženách, které vzaly osud do svých rukou. Misha Lebeda měla tu čest promluvit o své cestě s endometriózou, o #ENDOMARCH2022 a o projektech ENDO Talks cz.

Endometrióza může být i příčinou neplodnosti. Jak onemocnění vzniká a jak se léčí?

Český Rozhlas Ostrava, 3.2.2022

Endometrióza je gynekologické onemocnění. Kromě toho, že působí bolest, může být také jednou z možných příčin ženské neplodnosti.

Na příčiny vzniku endometriózy i léčbu jsme se ptali Martina Němce, primáře Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Endometrióza – neznámá nemoc, jejíž příznaky zná většina žen

givt blog, 25.1.2022

Víte, že 1 z 10 žen v České republice trpí endometriózou? V Česku se touto nemocí zabývá pacientská organizace ENDOTalks. Jaké jsou typické příznaky, jak se léčí a proč se nezřídka diagnostikuje až po letech problémů? Nejen to, ale i kam se obrátit pro pomoc, či o příbězích žen s endometriózou, si přečtěte v našem článku.

Každé desáté ženě ztrpčuje život endometrióza. Ulehčit jim má první pacientská organizace

Deník N, 7.1.2022

Bolestivá menstruace, záněty, potíže při sexu či únava. S těmito příznaky se potýkají ženy, které mají gynekologické onemocnění endometriózu. Jejich situaci se od loňského roku snaží zlepšit nezisková organizace ENDO Talks.

2021

ENDO talks seriál rozhovorů k Endomarch 2021

Elegantní mix, Televize Seznam, březen 2021

Čtyřdílný seriál rozhovorů o různých pohledech na Endometriózu natočený v rámci online Endomarch 2021 ve spolupráci s Pavlínou Kvapilovou z Elegantní Česko.

Endometrióza: Zákeřná ,,holčičí“ nemoc, kterou trpí každá desátá žena

Jak zvládnout endometriózu: Je nemoc každé desáté ženy „syndromem hodné holčičky“?

Jak říct ostatním o své nemoci a jak se vypořádat s hejty okolí?

Tabu téma: Měsíčky, které bolí. Endometrióza a alternativní medicína

Co je to endometrióza? – Vědecké kladivo AK 13

Vědecké Kladivo (Youtube), 13.12. 2021

Osvětové video natočené ve spolupráci s Pacientským Hubem.

#03 ENDOMETRIÓZA s hostkou Mishou Lebedou

Nejsem Tabu, a Ty? (podcast na Spotfify), prosinec 2021

V tomto díle si povídáme o „tabu onemocnění“ jménem ENDOMETRIÓZA. Hostkou je Misha Lebeda, která založila ENDOTalks doslova na nemocničním lůžku. V roce 2020 jí byla diagnostikována endometrióza s endo cystou o velikosti tenisového míčku. Když se v nemocnici probudila z narkózy v lednu 2021, rozhodla se po zapojení do osvětové kampaně propojit české pacientky s odborníky, kteří se problematikou zabývají a dělat všechno pro to, aby se i systémově, podařilo snížit dobu diagnostiky u žen.

ŽENA ROKU 2021 – finalistka Misha Lebeda

Žena a Život, 22.11. 2021

Michaela Lebeda je poslední finalistkou kategorie ZVÍTĚZILA NAD OSUDEM. Po boji s endometriózou založila v České republice vůbec první pacientskou organizaci ENDO Talks CZ, která pomáhá dalším ženám trpícím tímto onemocněním. Před lety si založila vlastní firmu Gamine design (interiérový design) a produkty na výrobu zadává tělesně postiženým v chráněných dílnách. Více se dozvíte v našem videu!

Endometrióza – stále záhadné onemocnění

Florence – odborný časopis pro nelékařské zdravotní pracovníky, 15.10. 2021

Endometrióza je komplexní multifokální onemocnění se širokou škálou příznaků, které mají vliv na kvalitu života ženy. Je typické přítomností endometriu podobných buněk mimo děložní dutinu, nejčastěji se projevuje bolestivou menstruací, bolestí a poruchami plodnosti.

S těžkou diagnózou byste neměli být sami. Proč chybí psychologická pomoc pacientům?

Heroine, 21.10. 2021

Neplodnost, rakovina, ale také třeba endometrióza nebo předčasné narození dítěte: to všechno znamená velkou zátěž nejen pro fyzické zdraví, ale také psychiku. V Česku zatím není příliš zvykem hledat odbornou pomoc pro duši – i když je to často ten nejlepší nápad.

Zmínka o Endometrióze v pořadu Kompot

Radio Wave, 21.9. 2021

„Máte bolestivou menstruaci,“ ptá se na svém Instagramu čtyřicetiletá filmařka Amy Schumer. „Může to být endometrióza!“ varuje před nemocí, kvůli které nyní podstoupila odebrání dělohy. Jedná se o nezhoubné onemocnění, které postihuje ženy ve věku 20 až 40 let. Více informací o této časté, ale stále málo prozkoumané chorobě získáte na www.endotalks.cz!

Bolest i neplodnost. Zjistit diagnózu trvá roky, říká žena s Endometriózou

Ona Dnes, 18.6. 2021

Nemoc postihuje jednu ženu z deseti, třetina z nich řeší i neplodnost. Na diagnózu endometriózy přitom pacientky nezřídka čekají řadu let. „Laická veřejnost neví, že nějaká endometrióza vůbec existuje a jaké jsou symptomy, takže si to nespojí,“ říká Misha Lebeda, která si nemocí prošla a založila pacientskou organizaci.

Primář dostal vyhazov, ženy čekají na operaci

MF DNES – Zlín, 14.5. 2021

Vedení Zlínské nemocnice odvolalo primáře gynekologicko-porodnického oddělení Martina Trhlíka. Bez výběrového řízení ho nahradila šéfka lékařských odborů Marcela Henčlová. Endo Talks CZ jednalo v zájmu pacientek.

Onemocněla Endometriózou o které nidky předtím neslyšela. Založila pacientskou organizaci a šíří osvětu

HateFree Culture , 9.5. 2021

„O menstruaci se jen velmi málo mluví na veřejnosti. A zároveň koluje zažitá nepravda, že menstruace prostě bolí a musí se to vydržet. Případně si vzít prášek. Ovšem zdravá menstruace nebolí tak, že paralyzuje ženu v jejím každodenním životě. Informace o zdravé menstruaci se jen těžko šíří a to i proto, že ani lékaři o této nemoci často mnoho nevědí,”

Vážná nemoc o které se nemluví. Nová platforma pomůže ženám s Endometriózou

Pozitivní zprávy , 2.4. 2021

Endometriózou trpí jedna z deseti žen. Informovanost o tomto onemocnění přesto zůstává tristní. To chce změnit nově vzniklá platforma ENDO Talks CZ. Pacientkám nabídne podporu, potřebné informace, podcasty a do budoucna i podpůrné centrum.

Endometrióza je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti

Český Rozhlas Ostrava , 18.3. 2021

Primář gynekologicko-porodního oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku Martin Němec v naší rozhlasové Lékárně hovořil o endometrióze. Ta je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku a je současně jednou z nejčastějších příčin neplodnosti.

Žlutá barva a #endovyšetření znamená osvětu o Endometrióze

ČTK , 11.3. 2021

Endometrióza je nezhoubné, ale závažné onemocnění postihující každou desátou ženu ve věku od 16 do 40 let. V současné době lékaři přesně nevědí, co tuto nemoc způsobuje, ani jak ji vyléčit. Mezi nejčastější příznaky endometriózy patří bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, někdy neplodnost. Podle MUDr. Jana Drahoňovského z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí je endometrióza stále velmi podceňovanou nemocí, a to především proto, že se nejedná o onkologické onemocnění. Březen je celosvětově vyhlášen měsíce osvěty o endometrióze. V ČR nyní vznikla první pacientská organizace zaměřená na popularizaci této nemoci.